W piątek 22 września, w German Photo Museum w Markkleebergu obok Lipska, jury wyłoniło laureatów „Our World is Beautiful” – największego otwartego konkursu fotograficznego na świecie, organizowanego przez CEWE. W konkursie wzięło udział ponad 22 tysiące uczestników, którzy nadesłali aż 183 tysiące fotografii. Nagrodę główną, CEWE Photo Award, wygrał Janne Kahila z Finlandii i jego zdjęcie Wysp Owczych.

 Autorskie spojrzenie na piękno świata

Zdjęcia nadsyłane na konkurs „Our World is Beautiful” konkurują w sześciu kategoriach: Sport, Ludzie, Krajobraz, Architektura, Transport i Infrastruktura oraz Natura. Jury było pod ogromnym wrażeniem zdjęć nadesłanych na tegoroczną edycję. Członkowie Kapituły podkreślali, że mieli do czynienia z najwyższymi standardami światowej fotografii. Aż tysiąc uczestników tegorocznej edycji zostało wyróżnionych nagrodami o łącznej wartości 110 000 euro. Dr Christian Friege, Prezes Zarządu CEWE, uhonorował sześciu zwycięzców w każdej z kategorii i wręczył nagrodę główną laureatowi „Our World is Beautiful 2017”. Każdy ze zwycięzców zrobił wrażenie na jury indywidualnym, autorskim spojrzeniem na piękno świata i niezwykłą umiejętnością wpływania na emocje.

Zwycięska praca Janne Kahla zdaniem członków jury najdobitniej oddaje sens i nazwę konkursu, ukazując piękno świata poprzez emocjonujące kontrasty – wody i lądu, światła i ciemności. Maleńka kapliczka na szczycie góry – tylko tyle wystarczy by dobitnie ukazać ingerencję ludzką w dziką naturę. Sam autor tak mówi o zdjęciu: „Wszyscy mamy swoje ulubione miejsca na świecie. Moim ukochanym miejscem jest szczyt Kalsoy Island na Wyspach Owczych: widok otaczających Cię zewsząd, niemal pionowych, szczytów górskich jest oszałamiający. To zdjęcie ukazuje trzy trzydziesto sekundowe ekspozycje, dzięki którym widzimy poruszające się chmury”.

Wysokie pozycje w konkursie (miejsca 7-20) zajęło trzech uczestników z Polski. Zdjęcie Arka Rataja „Cat’s Eyes” zostało nagrodzone w kategorii „Ludzie”. W kategorii „Natura” zauważona została Dominika Koszowska i jej zdjęcie „Złapałam”. Daniel Godziński, za zdjęcie „Parking”, otrzymał nagrodę w kategorii „Transport i Infrastruktura”.

Ciąg dalszy nastąpi…

Podczas ceremonii wręczenia nagród  otwarta została wystawa „Our World is Beautiful”, którą będzie można oglądać do końca roku w German Photo Museum. „Z ogromną radością prezentujemy szerokiej publiczności zwycięskie zdjęcia, ukazując jednocześnie piękno naszego świata” – mówi Andreas J. Mueller, dyrektor German Photo Museum, członek jury.

Wystawa niebawem zagości także w Polsce. Organizator, firma CEWE, serdecznie zaprasza do współpracy galerie i instytucje, które chciałyby pokazać odwiedzającym piękno świata uchwycone w zwycięskich kadrach.

Podziwiając nagrodzone zdjęcia, wszyscy ci, którzy chcieliby wystartować w konkursie, mogą jednocześnie szukać inspiracji – CEWE zapowiada kolejną edycję, „Our World is Beautiful 2018”! Dr Freige podkreśla, że w obliczu tak ogromnego zainteresowania konkursem oraz światowego poziomu nadsyłanych prac dla organizatora ważne jest, aby konkurs na stałe wpisał się w międzynarodową kulturę fotograficzną.  Szczegóły na temat kolejnej edycji pojawią się już wkrótce na stronie organizatora: www.cewe.pl

Jury o nagrodzonych zdjęciach

Kategoria: Ludzie

“A smile says it all”, Florian Bernhardt, Niemcy

“Te oczy uświadamiają nam, że pomimo całego cierpienia, jakie odczuwają ludzie na całym świecie, każdego dnia rodzi się nowa nadzieja. Prosta ludzka radość – to nie tylko bardzo budujące, ale i doskonale ukazujące piękno tego świata zdjęcie”.

Kategoria: Natura

“Run, Forest, run”, Terezie Fojtová, Czechy

“Zwycięskie zdjęcie świetnie pokazuje, jak jeden moment – spacerujące owce – może zmienić zwyczajny, monotonny krajobraz, w dzieło sztuki. W tym właśnie tkwi siła fotografii – uchwycić ten moment i tym samym podzielić się nim z innymi ludźmi”.

Kategoria: Architektura

“Swimming pool”, Ágnes Dudás, Węgry

“Autorka ma niezwykły dar komponowania wspaniałych zdjęć z banalnych, w gruncie rzeczy, elementów architektury, za pomocą zaledwie kilku prostych zabiegów artystycznych”.

Kategoria: Sport

„The pool nymph”, Christoph Grubich, Austria

“Dobre zdjęcie niekoniecznie musi przedstawiać spektakularne zwycięstwo wielkiego sportowca. Christoph Grubich dzięki  doskonałemu warsztatowi i instynktownemu wyczuwaniu momentu, stworzył mocny, jasny przekaz. To zdjęcie ukazuje wyczerpanie fizyczne połączone z pełną koncentracją – kondensację sportowych emocji dla dziecka, a dla fotografa  doskonały motyw do wykonania zwycięskiego zdjęcia.

Kategoria: Transport i infrastruktura

“A conductor on the road”, Manh Ngoc Nguyen, Niemcy

“Autor zrobił znacznie więcej niż uchwycenie wyjątkowego momentu. W sytuacji chaosu i gwaru udało mu się odpowiedzieć na pytanie: czym jest fotografia i jakimi środkami operuje? Długie czasy naświetlania i perspektywa z góry,  stworzyły niezwykły efekt.”

Nagroda Główna, Kategoria: Krajobraz

„Cliffs of Kallur”, Janne Kahila, Finlandia

“Jane Kahila stworzył artystyczne i techniczne arcydzieło, używając środków oferowanych przez fotografię,  aby podkreślić piękno i okazałość tego widoku. Our World is Beautiful – Świat Jest Piękny – to tytuł konkursu CEWE. I właśnie to jest sednem zdjęcia, które ukazuje piękno świata w całej jego różnorodności i złożoności”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię