Regały magazynowe to urządzenia o wielopoziomowej budowie przestrzennej, służące do składowania zapasów w magazynie.

Podstawowym kryterium podziału regałów magazynowych jest ich konstrukcja i rodzaj przechowywanych ładunków. Na tej podstawie wyróżnia się następujące typy regałów:

  • Regały półkowe – poziomy składowania tworzone są przez półki z wypełnieniem, na których składowane są towary w opakowaniach jednostkowych, zbiorczych lub transportowych.
  • Regały paletowe – pola składowania stanowią poziome belki (trawersy), na których układane są palety z zapasami.
  • Regały wspornikowe – ładunki umieszczane są na poziomych wspornikach, zamocowanych z jednej strony do pionowych słupów.

Wszystkie ww. typy regałów magazynowych są produkowane zarówno w wersji statycznej, jak i mobilnej. Statyczne regały magazynowe są na stałe zamocowane do podłoża i nie zmieniają swojego położenia w procesach intralogistycznych. W opcji tej zapewniony jest stały dostęp do każdej jednostki ładunkowej. Regały mobilne (dynamiczne) poruszają się po umieszczonym w posadzce torowisku. Aby dostać się do żądanej jednostki ładunkowej, należy przesunąć cały blok regałów, tworząc tym samym alejkę międzyregałową. Rozwiązanie to stosowane jest w tych obiektach, w których kluczowe jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej, nawet kosztem wydłużonego czasu dostępu do zapasów.

Regały półkowe

Regały półkowe służą do przechowywania jednostek ładunkowych o stosunkowo niewielkich gabarytach. Dlatego też zazwyczaj obsługuje się je ręcznie, a w rzadkich przypadkach – przy przedmiotach o dużej masie – przy użyciu ręcznych urządzeń pomocniczych. Ze względu na sposób obsługi, wysokość regałów półkowych zwykle nie przekracza 2500 mm, a głębokość (z uwagi na sztywność i wytrzymałość konstrukcji) 625 mm.

Regały półkowe posiadają konstrukcję ramową: dwie ramy (każda zbudowana z dwóch stężonych ze sobą słupów) połączone są poziomymi belkami z wypełnieniem, tworzącymi półki. Wypełnienie półek zależy przede wszystkim od masy składowanego asortymentu. W przypadku towarów lekkich wystarczająca może się okazać płyta drewnopochodna, a przy cięższych konieczne będzie zastosowanie blaszanych paneli lub wypełnień siatkowych.

Regały paletowe

Regały paletowe służą do przechowywania ładunków umieszczonych na paletach. W Polsce i Europie najczęściej występującymi paletami są europalety (800×1200 mm) oraz tzw. palety przemysłowe (1200×1200 mm). Dlatego też najczęściej spotykanymi w naszym regionie regałami paletowymi są konstrukcje o głębokości 1100 mm i długości poziomu składowania 2700 (3 europalety lub 2 przemysłowe w jednym gnieździe) lub 3600 mm (4 europalety lub 3 przemysłowe w jednym gnieździe). Regały paletowe obsługiwane są wyłącznie za pomocą urządzeń mechanicznych (wózki widłowe / suwnice), dlatego ich wysokość może być dowolna i w przypadku magazynów wysokiego składowania sięga nawet 12 m.

Regały paletowe, podobnie jak wspomniane wcześniej półkowe, posiadają konstrukcję ramową. Poddawane są jednak nawet kilkudziesięciokrotnie większym obciążeniom, dlatego ich elementy konstrukcyjne muszą być dużo bardziej wytrzymałe. Słupy i belki produkuje się więc z profili o większym przekroju i grubszego materiału, niż w przypadku lżejszych regałów półkowych.

Regały wspornikowe

Cechą charakterystyczną regałów wspornikowych, odróżniającą je od regałów półkowych i paletowych, jest ich konstrukcja oparta na pojedynczych słupach i zamocowanych do nich poziomowych wspornikach. Innymi słowy, regały wspornikowe nie posiadają przednich słupów nośnych, a poziomy składowania ograniczone są tylko z jednej strony regału.

Takie rozwiązanie umożliwia składowanie na regałach wspornikowych towarów, których długość przekracza maksymalną dostępną długość półki lub gniazda paletowego, a więc 3600 mm. Dlatego też regały wspornikowe cieszą się ogromną popularności w przemyśle drzewnym (składowanie drewna, desek, tarcicy) i metalurgicznym (magazynowanie profili, prętów, rur, arkuszy blachy).

Regały wspornikowe są najbardziej uniwersalnym typem regałów magazynowych i można je dostosować do przechowywania każdego rodzaju ładunku. Producenci regałów wspornikowych deklarują, że wysokość słupów może wynosić od 2800 do 12000 mm, długość wsporników (głębokość regału) od 500 do 2200 mm, a rozstaw słupów od 700 do 2000 mm.

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułNajbardziej energooszczędny magazyn świata
Następny artykułECR Forum 2018
Absolwent Wyższej Szkoły Logistyki. W trakcie studiów uczestnik i prelegent na wielu konferencjach naukowych. Z zamiłowania oraz z zawodu Specjalista ds. Transportu. Dążący do postawionych sobie celów i realizujący marzenia. Chętny do pomocy i doradzania w sprawach związanych z logistyką i transportem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię