W dniach 23-24 listopada 2017 roku odbyła się IV edycja Sopockich Warsztatów Logistycznych organizowanych przez Naukowe Koło Logistyki działające przy Katedrze Logistyki na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Tematem tegorocznej konferencji była „Logistyka w teorii i praktyce”.

NKL UG przygotowało dwudniowe wydarzenie, skierowane do sympatyków logistyki z całej Polski. Była to okazja do zapoznania się z teoretyczną i praktyczną stroną logistyki oraz do wymiany cennych doświadczeń między studentami pochodzącymi z różnych stron Polski. Do Sopotu przyjechali przedstawiciele kilku studenckich kół logistycznych: z Wrocławia, Torunia, Białegostoku oraz Gdyni. Wydarzenie podobnie jak przed rokiem cieszyło także się dużą popularnością wśród sopockich studentów Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Warsztaty podzielone były na dwie części. Podczas części inauguracyjnej głos zabrał dr Leszek Reszka-opiekun naukowy NKL UG oraz p. Kinga Nowicka– Prezes NKL UG, witając zaproszonych gości oraz przedstawiając harmonogram warsztatów. Następnie, prof. dr hab. Mirosław Chaberek – Kierownik Katedry Logistyki UG, wygłosił krótkie przemówienie, otwierając tym samym uroczyście tegoroczne warsztaty.

Po zakończeniu części oficjalnej konferencji, wszyscy uczestnicy udali się na wybrane przez siebie warsztaty. Zajęcia odbyły się w dwóch blokach warsztatowych, przedzielonych przerwą obiadową.

Studenci mieli okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez reprezentantów znaczących przedsiębiorstw z branży TSL.

Pan Łukasz Szwemin opowiedział o PKP SKM, który jest kluczowym elementem systemu logistycznego Trójmiasta. Przedstawił perspektywy rozwoju głównego korytarza transportowego Aglomeracji Trójmiejskiej i Małego Trójmiasta Kaszubskiego oraz wzmacniania już istniejących celów podróży masowych wewnątrz samej Aglomeracji Trójmiejskiej.

Pan Paweł Sokół z przedsiębiorstwa OMIDA miał okazję przybliżyć studentom zagadnienia związane z działalnością spedycyjną. Temat jego warsztatu brzmiał „Spedycja-codzienna niespodzianka”.

Pani Ewa Szyngwelska, pan Artur Bonar oraz pan Piotr Wierzbicki opowiedzieli o realizacji wysyłek na zasadzie „Just-in-Time” do klientów w branży motoryzacyjnej na przykładzie Federal – Mogul BIMET w Gdańsku.

Pan Paweł Wojciechowski z PKN EPAL przeprowadził warsztat pt. „Palety w logistyce”. Przybliżył on studentom podstawowe zagadnienia związane z obrotem paletami i gospodarką paletową.

Państwo Monika Ulińska i Bogumił Paszkiewicz z Logintrans zapoznali studentów z działaniem systemów elektronicznych giełd transportowych na przykładzie giełdy Trans. Po krótkim, teoretycznym wstępie, uczestnicy mieli okazję sprawdzić się w roli przewoźnika drogowego, grając w grę symulacyjną. Rywalizacja była bardzo zacięta, troje najlepszych graczy otrzymało nagrody.

Pan Sebastian Barszowski z WBT przybliżył uczestnikom kwestię ubezpieczeń. Jego wykład na temat „Ubezpieczenia ważnym ogniwem łańcucha dostaw” spotkał się z pozytywnym odbiorem uczestników warsztatu.

Na zakończenie każdego warsztatu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty podpisane przez prowadzącego warsztat oraz opiekuna naukowego NKL.

Na koniec pierwszego dnia konferencji uczestnicy wysłuchali finałowych referatów na temat „Logistyka w teorii i praktyce”. Wszystkie prace okazały się ciekawe, zostały ocenione i nagrodzone przez jury konkursu.

Organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na wieczorną imprezę integracyjną. Była to okazja nie tylko do wyśmienitej zabawy, ale też do wymiany poglądów i doświadczeń między studentami, pochodzącymi z różnych stron kraju.

Drugiego dnia warsztatów uczestnicy odwiedzili dwa przedsiębiorstwa – PKP SKM w Trójmieście oraz Federal-Mogul BIMET. Studenci zostali oprowadzeni po przedsiębiorstwach i szczegółowo zapoznani z ich działalnością, w tym w szczególności z działalnością logistyczną. Dzięki tym wizytom, w znaczny sposób poszerzyli swoją wiedzę z zakresu logistyki, przede wszystkim o umiejętności praktyczne.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom IV SWL za przybycie i zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w kolejnych edycjach wydarzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię