Poniżej chcemy zaprosić Was do przeczytania ciekawostek z transportu lotniczego, a może wtedy to Ty będziesz wstanie “zagiąć” swojego nauczyciela jedną z nich? 😉
1. Międzynarodowym językiem lotniczym jest:
język angielski
2. Najstarszą linią lotniczą jest:
Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, czyli popularne KLM. Swoją działalność rozpoczął w roku 1919.
3. W powietrzu w jednej chwili (nie licząc obecnej pandemii) może znajdować się na świecie:
między 8 a 20 tysięcy samolotów jednocześnie. Wszystko to zależy od pory dnia, jak i pory roku. Średnia wynosi 10 tysięcy.
4. Lot samolotem jest jedną z najbezpieczniejszych form podróży:
ryzyko jakie podejmujemy będąc uczestnikiem katastrofy lotniczej wynosi 1:11 000 000. Patrząc na udział w wypadku samochodowym, który wynosi 1:5 000 różnica jest zdecydowana. Nic tylko podróżować samolotem.
5. Najbardziej ryzykownymi etapami gdzie występuję najwięcej wypadków lotniczych to:
pierwsze 3 minuty po starcie, a także 8 minut przed lądowaniem. Eksperci nazywają to jako zasada “plus trzy minus osiem”. Statystycznie 14% wypadków lotniczych ma miejsce właśnie w pierwszej fazie, a 49% w ostatniej fazie lotu.
6. Najwięcej katastrof lotniczych miało miejsce w (dane nie zawierają danych o lotach wojskowych, biznesowych, a także o porwaniach samolotów):
- Stanach Zjednoczonych ich liczba to 788 (10 625 zabitych),
2. Rosji ich liczba to 360 (7 298 zabitych),
3. Brazylii ich liczba to 185 (2 725 zabitych),
4. Kanady ich liczba to 178 (1 766 zabitych),
5. Kolumbii ich liczba to 177 (2 837 zabitych).
Dane są prowadzone od roku 1945.
7. Czy udział w katastrofie lotniczej oznacza pewną śmierć? tak czy nie?
Okazuje się, że nie. Badania jakie zostały przeprowadzone w latach 1983-2000 pokazują, że liczba osób ocalałych z nich wynosi ponad 95%.
8. Najkrótsze połączenie lotnicze to:
Lot między dwiema szkockimi wyspami – Westray i Papa Westray. Ma ona długość 2,73 km, a jej pokonanie trwa 2 minuty (sam lot około minuty). Tą trasę obstawia linia Loganair
9. Jakie miejsca są najwygodniejsze w samolocie:
Te znajdujące się na skrzydłach ponieważ tam turbulencje są mniej odczuwalne.
10. A jakie miejsca są najbezpieczniejsze:
To tył samolotu. Stwierdzono, że liczba ofiar śmiertelnych wśród osób zajmujących miejsca w tylnej części samolotu wynosi 32%, w porównaniu z 39% w środkowej trzeciej i 38% w przedniej trzeciej.
11. Największy samolot świata:
Oczywiście Antonow AN-225 Mriya. W roku 2020 mieliśmy okazję zobaczyć go w Polsce. Jego spalanie wynosi 18 ton na godzinę lotu.
Porównanie AN-225 do Airbus 320 na lotnisku Chopina
Źródło: https://next.gazeta.pl
12. Na ile starcza tlen w awaryjnych maskach tlenowych w samolocie:
starcza na około 15 minut.
13. Opony w samolocie są tak zaprojektowane, aby:
wytrzymać obciążenia nawet 38 ton i mogą uderzyć w ziemię z prędkością 270 km na godzinę ponad 500 razy, zanim kiedykolwiek będzie potrzebna wymiana.
14. Co zrobić aby uniknąć zatrucia pokarmowego pilotów:
Otóż aby tego uniknąć każdy z pilotów dostaje inny posiłek, którym pod żadnym pozorem nie może się dzielić.
15. Co się stanie jak piorun uderzy w samolot:
Samoloty są tak zbudowane, aby przyjąć bezpiecznie każde wyładowanie atmosferyczne. Wszyscy piloci w swojej karierze spotykają się z taką sytuacją niejednokrotnie.
16. Dlaczego podczas nocnych lotów (startu i lądowania) są przygaszane światła na pokładzie:
To na wypadek awaryjnego lądowania lub katastrofy. Taki zabieg pozwala przyzwyczaić oczy pasażerów do ciemności, tak aby łatwiej odnaleźli drogę na zewnątrz samolotu w przypadku ewakuacji.
17. Jak się okazuje zapewne jesteś jednym z tych osób, które jeszcze nie miało możliwości podróżować samolotem ale nie przejmuje się:
Ponieważ tylko 5% ludności świata było kiedykolwiek na pokładzie samolotu.
18. Jeżeli zdarzy się jakiejś kobiecie urodzić w czasie lotu:
To wtedy dziecko urodzone w przestrzeni powietrznej USA automatycznie staje się obywatelem tego kraju.
19. Skąd biorą się numery rejsów:
Numer rejsu jest kombinacją cyfr i liter poprzedzoną unikalnym dla każdej linii lotniczej dwuliterowym kodem IATA. Polskie Linie Lotnicze LOT mają wyróżnik LO. Zazwyczaj rejsom w kierunku wschodnim przypisuje się numery parzyste, a tym które mają kurs na zachód – nieparzyste. Przykład: dla rejsu z Warszawy do Los Angeles przypisany jest numer LO21, natomiast rejs powrotny z Los Angeles do Warszawy ma numer LO22. Numer 1 często przypisywany jest flagowemu połączeniu linii – w naszej siatce rejs z numerem LO1 to połączenie Warszawy z Chicago. Często rejsy bardziej prestiżowe, długodystansowe mają numery dwucyfrowe, a loty krótszego zasięgu mają przypisane numery składające się z trzech cyfr. Czterocyfrowe numery zarezerwowane są dla rejsów krajowych, codeshare, resjów czarterowych, czy rejsów specjalnych oraz lotów rządowych i rejsów cargo. Czterema cyframi są również opisywane rejsy techniczne oraz takie, którymi sprowadzamy do Polski nowy samolot.
Numery rejsów
Źródło: https://www.lot.com
20. Dlaczego do samolotu możemy wejść tylko z lewej strony:
Dlatego, że kapitan zwykle siedzi z lewej strony, jeżeli drzwi znajdują się po jego stronie, łatwiej jest mu zrównać samolot z rękawem lotniczym. Ponadto, kiedy Ty wsiadasz do samolotu, z jego drugiej strony obsługa naziemna tankuje samolot i pakuje do luku Twoje bagaże, nie opóźniając wejścia pasażerów do samolotu.