W dniach 3-4.12.2015 roku odbyła się po raz 11 na Politechnice Wrocławskiej w Centrum Konferencyjnym Międzynarodowa Konferencja TransLogistics. Tak jak pierwszą konferencję w 2005 roku otworzył uroczyście Prorektor Politechniki Wrocławskiej Pan Profesor Zbigniew Sroka, po Nim uroczystego otwarcia dokonał Prodziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej Pan Tadeusz Lewandowski. Konferencję swoim patronatem objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz.
W konferencji uczestniczyło blisko 200 Studentów różnych poziomów studiów: licencjackich i magisterskich oraz absolwenci – z Polski, Niemiec, Słowacji, Czech, Ukrainy. Jak co roku zorganizowanej przez elitę studentów – tych, którym nie wystarcza realizacja siebie w ramach zajęć na Wydziale Mechanicznym, poszukują czegoś więcej – czyli: Studenci z Koła Naukowego Logistics.
Podczas sympozjum rozstrzygnięto konkurs na najlepszy artykuł przygotowany przez studentów. Wszystkie referaty (w języku polskim i angielskim) nadesłane na konferencję przeszły trudną – bo nie lubimy być oceniani, drogę recenzji z zachowaniem wymogów stawianych artykułom naukowym. Pięć z nich zakwalifikowało się do dalszego etapu, czyli wygłoszenia na konferencji. Ostatecznie jury, składające się z przedstawicieli firmy CHEP, Zarządu oraz Członków Honorowych Koła Naukowego Logistics przyznali nagrodę Darii Kubowicz oraz Dawidowi Wojtonowi z Koła Naukowego Logistyki i Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie za pracę pt.:„Wpływ budowy kanału Odra-Dunaj-Łaba na polską i europejską żeglugę śródlądową.”
Wszystkie artykuły, które dostały pozytywne dwie recenzje wydano w formie papierowej w czasopiśmie Journal of TranLogistics oraz w wersji elektronicznej są one dostępne na stronach Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej oraz www.tranlogistics.pl.
W obradach udział brali również przedstawiciele przemysłu. Pan Piotr Szpak– Asset Management Manager z firmy CHEP Polska Sp. z o.o.zaprezentował case study na temat consultingu logistycznego przedstawiając tym samym proces współpracy oraz rozwiązywania problemów w przedsiębiorstwach. Wydarzeniem bez precedensu pierwszego dnia konferencji była debata pt. „Poprawa jakości życia w mieście, poprzez zmianę zachowań komunikacyjnych.”, którą niezwykle interesująco prowadził Pan Andrzej Szamborski –współwłaściciel firmy TRAKO Wierzbicki i Wspólnicy, a udział wzięli przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej, Biura Rozwoju Miasta Wrocławia oraz uczestnicy konferencji.
Na zakończenie pierwszego dnia wykładów wręczono nagrody w konkursach:najlepszy referat, na najaktywniejszą osobę wśród publiczności, osobę która zaprosiła najwięcej osób na konferencję, znalazła najlepsze rozwiązanie dla zadnia w ramach Case Study TRAKO oraz kolokwium Case Study firmy FF Fracht.
Przygotowanie cennych i interesujących nagród było możliwe dzięki sponsorom, do których w tym roku należeli: MSL GROUP, FF Fracht, TRAKO Wierzbicki i Wspólnicy, CHEP Polska, Trans.eu, Dachser oraz sponsorzy rzeczowi: Polbus-PKS, Starbucks,Kolejkowo-Dworzec Świebodzki, Towarzystwo Miłośników Wrocławia oraz General Electric, którym w imieniu społeczności akademickiej kierujemy słowa wdzięczności.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że „Złoty Sponsor” firma TRAKO, zatrudnia od wielu już lat dużą grupę absolwentów po kierunkach logistyka i transport oraz współpracuje z Kołem Logistycznym LOGISTICS dając możliwości odbycia stażu studentom Politechniki Wrocławskiej jak również pracy dorywczej przy wybranych zadaniach projektowych, które firma realizuje. Co ciekawe – dzięki kontaktom Koła Naukowego Logistics z Kołami Naukowymi w innych miastach Polski włączono do współpracy z TRAKO kolegów i koleżanki z Warszawy i Szczecina.Chciałoby się więcej takich projektów!
W drugim dniu konferencji odbyły się:
o warsztaty zorganizowane dla studentów przez firmę:GE International SA Oddział w Polsce pt. „TFM – Total Flow Management Model”
o wycieczki techniczne do Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu, gdzie jak zwykle serdecznie przyjęła studentów Pani Agnieszka Hadas, z Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym.
o wycieczki techniczne (alternatywnie) do „KOLEJKOWO, Dworzec Świebodzki”, http://kolejkowo.pl/
o wycieczka zabytkowym tramwajem Towarzystwo Miłośników Wrocławia http://tmw.com.pl/.
Uczestnikom XI Forum TransLogistics 2015 dziękujemy za zaangażowanie. Mamy nadzieję, że już za rok spotkamy się na kolejnej edycji we Wrocławiu.
Relację opracował, opiekun KN Logistics: Paweł Zając (W-10/K-9).