Wchodząc na rynek pracy wielu młodych ludzi zastanawia się, czym mogą zwróci uwagę przyszłego pracodawcę? Brak doświadczenia wydaje się dyskwalifikować kandydatów. Ale czy na pewno?

Ukończenie studiów wiąże się z bezpośrednim wejściem w dorosłość, a przede wszystkim z szukaniem pracy w zawodzie. Najtrudniej mają absolwenci studiów dziennych, którym ciężko było pogodzić zdobywanie doświadczenia z nauką. Jak więc mimo młodego wieku i braku praktyki być atrakcyjnym na rynku pracy?

 

Na początku warto obalić mity, dotyczące szukania pracy

Perspektywa pracodawcy i kandydata jest diametralnie różna. Z raportu Dwa Światy. Kompetencje przyszłości 2014 wynika, że aż 59% studentów oraz absolwentów stawia doświadczenie zawodowe na szczycie listy cech pożądanych przy zdobywaniu zatrudnienia. Natomiast na liście 7 najważniejszych cech dla pracodawców doświadczenie zawodowe w ogóle się nie pojawiło. Jak widać wielu absolwentów podąża za utartymi opiniami, które nie zawsze są zgodne z rzeczywistością.

W takim razie na co młody człowiek powinien postawić? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeżeli w CV nie możemy się pochwalić tzw. kompetencjami twardymi, warto zaskoczyć pracodawcę od drugiej strony, imponując mu kompetencjami społecznymi. To właśnie ich oczekują rekruterzy i to one są szansą na dostanie wymarzonej pracy. O których kompetencjach miękkich dokładnie mowa?

 

Praca zespołowa

Jak się okazuje, jest to najbardziej kluczowa cecha, ponieważ wskazało ją aż 59% pracodawców. Dlaczego jest ona tak ważna? Dlatego, że skupia się na osiąganiu wspólnego celu poprzez stałą współpracę z poszczególnymi członkami zespołu.

W tym przypadku ważna jest otwartość w dyskusji. Warto pamiętać, aby wyrażać swoją opinie na temat sytuacji i zadań, a nie wobec ludzi. Praca zespołowa to również umiejętność słuchania innych i rozumienia ich punktu widzenia. Możliwe, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter będzie pytał o przedstawienie sytuacji, w której kandydat wykazał się tą cechą. Warto wtedy pomyśleć o tym, jak w praktyce wykorzystaliśmy tą umiejętność.

 

Kreatywność i innowacyjność

Jest to druga najbardziej pożądana kompetencja – stawia na nią blisko 52% pracodawców i prawie tyle samo absolwentów. To nieodzowna cecha idealnego pracownika, związanego szczególnie z marketingiem, reklamą, czy sztuką. Te branże nieprzerwanie zmieniają się na naszych oczach, dlatego niezbędne jest nieustanne bycie na bieżąco ze wszelkimi nowinkami.

Nowoczesne firmy wymagają twórczego myślenia oraz innowacyjności nie bez powodu. To właśnie te cechy są wyznacznikiem konkurencyjności i pozwalają utrzymać się wielu przedsiębiorstwom na rynku. Klienci oczekują wyszukanych i spersonalizowanych rozwiązań, którym mogą sprostać firmy wyróżniające się na tym polu.

 

Radzenie sobie w zaskakujących i trudnych sytuacjach

Dla 50% pracodawców to cecha najbardziej pożądana u kandydatów.  Za wszelką cenę należy unikać emocjonalnego podejścia, które zwykle prowadzi do nieracjonalnych decyzji. Jeszcze gorszym pomysłem jest unikanie problemu i udawanie, że nic się nie dzieje.  Kompetencja radzenia sobie z trudnościami w pracy jest szczególnie wymagana w przypadku stanowisk wyższego szczebla. Jej podstawowym celem jest stawienie czoła problemom oraz znalezienie jak najbardziej optymalnego rozwiązania.

Wystarczy odpowiednia koncentracja na zadaniu, zachowanie zimnej krwi oraz zaplanowanie strategii działania. Umiejętność opanowania nerwów bez wątpienia zaimponuje przyszłemu pracodawcy i udowodni mu profesjonalne podejście w sytuacjach kryzysowych.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku zaskakujących sytuacji w relacjach międzyludzkich, np. pomiędzy współpracownikami lub przełożonymi, jest prośba o dopytanie i doprecyzowanie intencji drugiej strony. Bardzo często w wyniku stresu, strachu lub zbyt niskiej pewności siebie, od razu zakładamy, iż druga strona jest wrogo do nas nastawiona. W rzeczywistości, każdy z nas operuje i funkcjonuje w inny sposób. Może to być dziwna (dla innych osób) mowa ciała, tembr głosu lub sposób wypowiedzi.

Pamiętajmy, aby z góry nie zakładać, że druga strona próbuje nas atakować, lub osłabiać naszą pozycję. Zamiast tego dopytajmy o jej prawdziwe intencje, np. powtarzając daną wypowiedź, własnymi zdaniami. Na koniec zapytajmy czy dobrze zrozumieliśmy daną kwestię.

 

Jak doskonalić kompetencje miękkie?

Jeśli odczuwasz pewne braki związane z dysponowaniem umiejętnościami społecznymi, jest na to rozwiązanie. Na pewno nadrobienie ich jest dużo szybsze i prostsze niż uzupełnienie braków w kompetencjach twardych.

Można postawić na szkolenia, kursy, bądź doskonalić je samemu. Nowością na rynku HRowym są gry wirtualne, symulujące sytuacje identyczne do tych, które mogą spotkać kandydata w trakcie rozmów rekrutacyjnych, czy też pełnienia powierzonych obowiązków. Asertywność, praca zespołowa, czy komunikowanie trudnych decyzji to nieliczne z kompetencji, które można doskonalić dzięki tej metodzie. Taki trening pozwala kompetentnie przygotować się do procesu rekrutacyjnego oraz daje gwarancje na to, że to, co spotka kandydata w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej nie będzie zaskoczeniem.

Naturalnie istnieją również szybsze i prostsze metody poszerzania swojej wiedzy. Jedną z nich jest korzystanie z doświadczeń innych osób. Nie oznacza to, że musimy od razu wchodzić w bezpośrednie interakcje z ekspertami w danych dziedzinach. W dobie internetowego content marketingu, poziom wiedzy i treści serwowanej na wszelkiej maści blogach i portalach branżowych podniósł się znacząco w ostatnich latach.

Przykładem bazy wiedzy m.in. z zakresu zdobywania umiejętności miękkich, może być portal Rozwój Osobisty Po Polsku na którym znajdziemy np. informacje o tym jak krok po kroku przeprowadzać negocjacje, jak skutecznie rozpoznawać i demaskować kłamcę czy też jak skutecznie zwiększyć swoją punktualność.

 

Strach ma wielkie oczy!

Niezależnie od tego czy kandydat posiada wymagane doświadczenie czy też nie, należy pamiętać o jednej kwestii: z perspektywy pracodawcy nie jest to element dyskwalifikujący. Może to zostać nawet potraktowane, jako zaleta. Z Czego to wynika?

Brak doświadczenia oznacza, iż nie mamy wpojonych negatywnych, lub niepożądanych z perspektywy nowej firmy, zachowań i przyzwyczajeń. Czynnik ten jest niezmiernie ważny zwłaszcza w tych sektorach, w których postęp technologiczny następuje niezmiernie szybko. Przykładowo, aplikujemy na stanowisko projektanta. Nasz doświadczony rywal może mieć wiele przewag nad nami, ale okazuje się, ze przez większość kariery posługiwał się tylko jednym narzędziem, które jest kompletnie nie kompatybilne z tymi wykorzystywanymi w nowej firmie. W takim przypadku, pracodawca wie, że będzie miał trudności w wymuszeniu zmiany stosowanego narzędzia u nowego pracownika, jeżeli wybierze naszego rywala z doświadczeniem. My z drugiej strony, nie znamy żadnego z tych dwóch narzędzi, co oznacza, że możemy się nauczyć wszystkiego od nowa. W ten sposób narzędzia stosowane w firmie, do której aplikujemy staną się naszym nowym standardem.

 

Podsumowując, nie bój się aplikować na stanowisko swoich marzeń, wykorzystaj powyższe  informacje, aby podnieść swoje szanse, oraz ciągle się rozwijaj, zarówno osobiście jak i zawodowo.

Powodzenia!

 


źródło: rozwojosobistypopolsku.pl oraz SmartMBC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię